راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان

مجلة «پژوهش‌های حقوق ثبت» از کلیة استادان، صاحب‏نظران و پژوهشگران حقوقی دعوت می‌نماید که مقالات خود را با رعایت مقررات ذیل به سامانه ارسال کنند:

راهنمای نگارش مقاله

حجم مقاله (شامل همه صفحات اعم از عنوان، چکیده‌، بدنه، نتیجه‌گیری و منابع) حداقل 5000 و حداکثر 8000 کلمه و در قطع A4 باشد (جمعاً حدود 20 صفحه).

مقالات ارسالی باید در قالب برنامه Word با فرمت DOC یا DOCX باشد.

حاشیه مقالات از چپ و راست هر کدام 4.5 و از بالا و پائین هر کدام 5.10 می‌باشد.

چکیدۀ فارسی مقاله، در 200 تا 250 کلمه به همراه چکیدۀ انگلیسی باکیفیت ترجمۀ قابل‌انتشار ارسال شود. ترجمه از طریق گوگل و مانند آن پذیرفتنی نیست.

چکیده انگلیسی در ابتدای مقاله و بعد از آن چکیده فارسی قرار می‌گیرد. چکیده باید شامل مسئله، روش تحقیق و دستاوردها باشد.

چکیده مفصل انگلیسی مقالاتی که پذیرفته می‏شوند، در 500 تا 1000 کلمه تهیه و به سامانه ارسال می‏شود.

تعداد واژگان کلیدی بین 3 تا 5 واژه یا به صورت ترکیبی از کلمات است. ترتیب واژگان باید برحسب حروف الفبا باشد؛ که با ویرگول از هم جدا شده و در یک سطر بر اساس حروف الفبا مرتب شود.

برای واژه‌ها و نام‌های خارجی، در حد امکان از معادل‌های فارسی مصطلح و مصوب استفاده شود. در مورد نام‌های خارجی ضروری و غیرمتداول یا معادل‌های غیرمصطلح فارسی، فقط در اولین ارجاع و بلافاصله پس از بیان این‎گونه واژه‌ها، معادل لاتین آن به‎صورت زیرنویس در پایین همان صفحه قید می‌شود.

پاورقی‌ها از طریق شماره‌گذاری خودکار و به ترتیب در هر صفحه (دکمه ترکیبیCTRL+ ALT+ F ) ذکر می‌شود و به‌هیچ‌وجه نباید به‌صورت دستی شماره‌گذاری گردد.

علائم نگارشی قبل از عدد تک (عدد پاورقی) ذکر شود.

از ذکر عناوینی چون فصل و بخش و گفتار و ... و نیز از شماره‏گذاری عنوان‏ها خودداری شود.

مقالات دارای مقدمه‌ای یک تا دو صفحه‌ای هستند که باید شامل پیشینه تحقیق، انگیزه نگارش، تعریف واژگان تخصصی، بیان مشکلات، نقد آثار مرتبط قبلی و خلاصه‌ای از ساختار کلی مقاله باشد و سؤال و فرضیه مشخصی را مطرح نماید. برخلاف پایان‌نامه/رساله، عناوین مستقلی، مانند مسئله تحقیق، پیشینه تحقیق و ...، در مقدمه و متن مقاله نوشته نمی‏شود.

ترتیب عنوان‎های مقاله به‌طور دقیق شامل این تیترها باشد: مقدمه، پیشینۀ پژوهش، روش‎شناسی پژوهش، یافته‏های پژوهش، بحث، نتیجه‎گیری و پیشنهادها، منابع.

در مقالات نمی‌توان عنوان یک فصل را به مفاهیم و کلیات اختصاص داد.

عنوان هیچ‌یک از فصل‌ها نباید با عنوان مقاله یکسان باشد.

ضروری است برای هر یک از عناوین، توضیحی دست‏کم در حد یک پاراگراف نوشته شود.

نتیجه‌گیری مقاله نباید تلخیص مطالب ذکرشده باشد و حقیقتاً بایستی نتیجه مطالعه را بیان نموده و پیشنهاد‌های مقتضی را ارائه کند.

یک مقاله علمی - پژوهشی نباید به وب سایت‏هایی مانند ویکی‏پدیا و مانند آن ارجاع دهد. علاوه بر این، ارجاع به وبلاگ‏ها و سایت‏های بدون هویت، ارزش علمی مقاله را مخدوش می‏کند. توصیه می‏شود منابع مورد استفاده مربوط به ده سال آخر منتهی به نگارش مقاله باشد تا جدید بودن مقاله تقویت شود.

مجله تنها مقالات مرتبط با حقوق ثبت را می‏پذیرد. بنابراین محتوی و مفاد مقاله باید همخوانی با عنوان مجله داشته باشد.

اگر مقاله جهت بازنگری کلی یا جزئی به نویسنده ارجاع شده است نویسنده مکلف بوده تغییرات و اصلاحات احتمالی را با قلم رنگی مشخص کرده و ترجیحاً با تهیه جدولی به سوالات و ایرادات به طور دقیق و علمی پاسخ دهد. لازم به ذکر بوده؛ عدم مشخص نمودن تغییرات مقاله منجر به عدم ارزیابی مقاله توسط داوران و نهایتاً عدم پذیرش خواهد بود.

همۀ اعداد در جدول‌ها باید به‎صورت فارسی و وسط چین تایپ شوند. بیان واحد کمیت‌ها در جدول الزامی است.

 

 

راهنمای اندازه قلم

برای سهولت می‏توانید از فایل خام نمونه استفاده نمایید. همچنین اگر فونتی را بر روی کامپیوتر خود ندارید، ابتدا فونت ها را نصب نمایید.

راهنمای تنظیم مقاله و قلم بخش فارسی

 

موضوع

اندازه

نوع فونت

عنوان فارسی

14 توپر

IRMitra

اسامی نویسندگان به فارسی

13 نازک

IRLotus

مشخصات نویسندگان به فارسی

11 نازک

IRLotus

آدرس ایمیل نویسندگان

9 نازک

Garamond

چکیده فارسی

13 نازک

IRLotus

تیترهای داخل متن

12 توپر

            IRMitra

متن

13 نازک

IRLotus

پانویس فارسی

11 نازک

IRLotus

منابع فارسی

11نازک

IRLotus

 

راهنمای تنظیم مقاله و قلم بخش انگلیسی

 

موضوع

اندازه

نوع فونت

عنوان انگلیسی

12 توپر

Garamond

آدرس ایمیل نویسندگان

9 نازک

Garamond

چکیده انگلیسی

10 نازک

Cambria

تیتر چکیده و واژگان کلیدی

10 توپر

Garamond

اسامی نویسندگان به انگلیسی

10 نازک

Garamond

مشخصات نویسندگان به انگلیسی

9 نازک

Garamond

پانویس لاتین

9 نازک

Garamond

منابع لاتین

10 نازک

Garamond

  

راهنمای ارجاع دهی

شیوۀ ارجاعات به‌صورت درون‌متنی است که بدین شکل نوشته شود: (نام خانوادگی نویسنده، سال: شماره صفحه)؛ مانند: (کاتوزیان، 1390: 86).

منابع درون‌متنی انگلیسی به همین شکل ذکر خواهد شد (Garland, 2001:96).

اگر به یک منبع بلافاصله برای بار دوم یا بیشتر، پشت سر هم در فاصله کمتر از سه صفحه، ارجاع داده شود، از «همان» یا «ibid» استفاده می‏شود.

در ارجاع به نقل از منبعی که به‌وسیله نویسنده دیده نشده، به هر دو منبع، ابتدا منبع اصلی و سپس منبع مشاهده‌شده، استناد می‌شود.

در صورت تعدد آثار منتشرشده از یک مؤلف در یک سال، برای نمایاندن ترتیب انتشار با حروف الف، ب، ج و... متمایز شوند؛ برای مثال: (کاتوزیان (الف)،50:1380)

در صورت تعدد منابع در یک ارجاع درون‌متنی واحد از نقطه‌کاما «؛» بین آن‌ها استفاده شود.

ارجاعات درون‌متنی با یک‌فاصله از عبارت یا جمله قبل خود شروع‌شده و نقطه پایان جمله یا علائم ویرایشی دیگر بعد از پرانتز ارجاعات درون‌متنی درج شود.

برای آراء: دادنامه شماره (شماره دادنامه) به تاریخ (تاریخ صدور دادنامه)، صادره از (مرجع صادرکننده دادنامه).

 

 

راهنمای تنظیم فهرست منابع

فهرست منابع در آخر مقاله با عنوان کلی منابع با تفکیک منابع فارسی و غیرفارسی (ابتدا عربی و سپس لاتین) بر اساس حروف الفبایی نام ‌خانوادگی نویسنده، بدون تفکیک بین کتاب و مقاله و...، به شکل زیر تنظیم شود:

برای کتاب: نام خانوادگی، نام مؤلف (سال). عنوان کتاب (به‌صورت ایتالیک)، نام مترجم یا مصحح (در صورت وجود)، ج ۱ (شماره جلد)، چ 2 (شماره چاپ)، محل نشر: ناشر.

برای مقاله: نام ‏خانوادگی، نام مؤلف (سال). «عنوان مقاله داخل گیومه»، نام مجله، ش 1 (شماره مجله)، فصل، صص (شماره صفحه اول و آخر مقاله).

برای مجموعه مقالات: نام خانوادگی، نام مؤلف (سال). «عنوان مقاله داخل گیومه»؛ نام کتاب مجموعه مقالات (به صورت ایتالیک)، ج (شماره جلد)، چ (شماره چاپ)، محل نشر: ناشر.

برای آراء: دادنامه شماره (شماره دادنامه) به تاریخ (تاریخ صدور دادنامه)، صادره از (مرجع صادرکننده دادنامه).

برای پایان‌نامه‌ها: نام خانوادگی، نام مؤلف (سال دفاع).عنوان پایان‌نامه (به‌صورت ایتالیک)، پایان‌نامه برای اخذ مدرک (کارشناسی ارشد/ دکترا)، نام دانشکده و دانشگاه.

برای طرح پژوهشی: نام خانوادگی، نام مؤلف (سال). عنوان طرح، مشخصات طرح (درون دانشگاهی، سازمانی یا...)، نام دانشگاه یا سازمان.

برای سایت: مؤلف (اگر مؤلف ندارد، منبع با عنوان مطلب شروع شود)، «عنوان مطلب»، تاریخ انتشار (یا بی‌تا)، به آدرس: http://example.com/32454,Last visited at: 2022/05/03.

قوانین و مقررات باید با ذکر کامل عنوان قانون و سال تصویب ذکر شوند. اگر قانونی مربوط به کشور خارجی است لازم است نام کشور در انتها داخل پرانتز به انگلیسی ذکر شود.

نکته: در صورت تعدد نویسندگان تمامی نام‌های خانوادگی ایشان مقدم بر نام می‌آید و بین نام نویسندگان از نقطه‌کاما استفاده شود. مثال: کاتوزیان، ناصر؛ کاویانی، محمد؛ رمضانی، علی ؛ ... . در مواردی که دو نویسنده وجود دارد در ارجاعات درون‌متنی نام فامیل هر دو نویسنده با واو عطف می‌آید؛ مانند: (علیجانی و کاویانی، 1397: 2). درصورتی‌که بیش از دو نویسنده وجود دارد (صرفاً در ارجاعات درون‌متنی) پس از نام نویسنده اول عبارت «و دیگران» می‌آید؛ مانند: (علیجانی و دیگران، 1397: 2). همان‌طور که گفته شد در فهرست منابع پایان مقاله همیشه مشخصات تمام نویسندگان به‌طور کامل ذکر می‌شود.

نکات مهم در مورد فهرست منابع انگلیسی:

در پایان متن در قسمت "References" علاوه بر منابع انگلیسی، منابع فارسی نیز باید به زبان انگلیسی آورده شوند(در صورت پذیرش، این بند رعایت می شود).

برای ترجمه منابع فارسی لطفاً به منبع اصلی مراجعه شود. برنامۀ Google translate برای این موضوع مناسب نیست.

در انتهای منابعی که فارسی هستند و به انگلیسی ترجمه شده‌اند،‎ حتماً (In Persian) اضافه شود.

منابع باید به ترتیب حروف الفبای انگلیسی مرتب شوند.

راهنمای تنظیم مشخصات نویسندگان

در ذیل نام هر نویسنده سمت وی به معنای جایگاه علمی او ذکر شود و نه جایگاه شغلی ایشان؛ مانند: استادیار گروه حقوق جزا/ خصوصی دانشکده ... دانشگاه... .

به همراه فایل اصلی مقاله فایل مجزایی تحت عنوان مشخصات نویسندگان ارسال می شود که شامل موارد ذیل خواهد بود: نام، نام ‏خانوادگی، میزان تحصیلات، سمت (جایگاه علمی و نه شغلی) نویسنده، نشانی، شماره تماس و نشانی الکترونیکی.

از بیان عنوان‌هایی نظیر مهندس، دکتر و... در ابتدای اسامی نویسندگان مقاله خودداری گردد.

مشخصات نویسندگان در صدر چکیده انگلیسی مانند زیر نوشته شود:

Assistant Professor, Faculty of Law & Political Science, University of Tehran, Tehran, Iran.

در هر مقاله‌ای یکی از نویسندگان به‌عنوان نویسنده مسئول تعیین می‌شود. این شخص باید فردی باشد که به‌طور منظم و مرتب، ایمیل خود را بررسی می‌کند. بنابراین، در هنگام ارسال مقاله لازم است نویسندگان در این خصوص توافق کنند. لازم به توضیح است نویسنده مسئول در مقالات صرفاً مسئول مکاتبات است و کلیه نویسندگان از نظر حقوقی نسبت به مقاله مسئولیت دارند.

مقالات ارسالی باید بدون مشخصات نویسندگان بارگذاری شوند و مشخصات فقط در هنگام بازنگری نهایی برای پذیرش به متن اصلی اضافه خواهد شد.

یکی از نویسندگان مقاله باید دانش آموخته دکتری یا عضو هیئت علمی دانشگاه ها یا مراکز پژوهشی معتبر داخلی یا خارجی بوده و ترجیحاً از سابقه پژوهشی در موضوع مقاله ارسالی برخوردار باشد.

به شکل ذیل برای ذکر مشخصات نویسندگان استفاده شود:

 

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی/ جزا/...

 1. Student in Private Law/ Criminal Law /…

 

دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی/ جزا/...

 1. in in Private Law/ Criminal Law /…

 

دانشجوی دکتری (رشته حقوق خصوصی/ جزا/...

Ph.D. Student in in Private Law/ Criminal Law /…

 

دانش‌آموخته دکتری رشته حقوق خصوصی/ جزا/...

Ph.D. in Private Law/ Criminal Law /…

 

استادیار

Assistant Professor

 

 دانشیار

Associate Professor

 

 استاد

Professor

 

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

Faculty of Law and Political Science

 

نویسنده مسئول

Corresponding Author

 

شیوه ارزیابی و انتشار

 • مقاله ای به داوری ارجاع می شود که در حوزه حقوق ثبت باشد .
 • ضوابط فوق کاملا رعایت شده باشد.
 • مقاله ارسالی حداقل توسط دو داور ارزیابی خواهد شد. چاپ مقاله منوط به پذیرش دو داور و تصویب نهایی هیئت تحریریه و سردبیر مطابق با مقررات داخلی نشریات خواهد بود. بنابراین نظرات مثبت داوران به معنای پذیرش نهایی مقاله نیست، بلکه پذیرش نهایی مقاله منوط به تأیید هیئت تحریریه و سردبیر مجله است.
 • مجله در ویرایش مقالات آزاد است.
 • نویسندگان باید در هنگام بارگذاری مقاله خود تعهدنامه ای را دال بر رعایت حقوق مالکیت فکری ارسال کنند. متن تعهدنامه در فرایند ثبت نام در دسترس خواهد بود (فرم تعهدنامه- فرم تعارض منافع)
 • درصورتی‌که در هر مرحله از مراحل بررسی حتی پس از پذیرش و نشر، نقض حق مؤلف یا سرقت علمی احراز شود این امر در سایت مجله به اطلاع عموم خواهد رسید و پرونده به کمیته انضباطی دانشگاه نویسنده مربوطه یا سایر مراجع صالحه قانونی گزارش می‌شود.
 • مجله از نرم‌افزارهای مشابهات یاب یا پایگاه‌های داده علمی معتبر جهت بررسی اصالت اثر استفاده می‌کند.
 • مجله مقاله ترجمه‌شده نمی‌پذیرد.
 • مجله از بررسی مقاله نویسندگانی که مقاله در حال داوری دیگری دارند یا مقاله‌شان پذیرش گرفته تا هنگام چاپ آن‌ها یا رد احتمالی مقاله در حال داوری معذور است. لذا این مقالات از سامانه حذف خواهد شد. توصیه می شود نویسنده مسئول پیش از ارسال مقاله وضعیت مقالات سایر نویسندگان را بررسی نماید.