فراخوان پژوهشگاه قوه قضاییه برای دریافت مقالات حقوق ثبت

فراخوان پژوهشگاه قوه قضاییه به منظور دریافت مقالات حقوقدانان و پژوهشگران برای انتشار در دوفصلنامه «پژوهش‌های حقوق ثبت» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، دوفصلنامه پژوهش‌های حقوق ثبت به عنوان نخستین نشریه تخصصی در حوزه ثبت با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آینده نزدیک توسط پژوهشگاه قوه قضاییه منتشر می‌شود.

مطالعات نظری و بنیادین، مطالعات تطبیقی، چالش‌ها و مسائل کاربردی در حوزه حقوق ثبت از قبیل حقوق اموال و مالکیت، حقوق ثبت اسناد و املاک، ثبت اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری، ثبت آثار ملی و فرهنگی، ثبت اموال عمومی و دولتی، ثبت مراتع و جنگل‌ها، ثبت معادن، ثبت احوال شخصیه، ثبت شرکت‌ها و مؤسسات، ثبت داده‌ها، حقوق شهرسازی و ساختمان و اسناد الکترونیک از جمله محورهای اصلی در دریافت و پذیرش مقالات است.

در حوزه مطالعات فقهیِ حوزه حقوق ثبت نیز علاقمندان می‌توانند مقالات خود را با موضوعاتی همچون نقش و جایگاه ثبت اسناد در تحقق مفهوم «حفظ نظام»، اعتبار و اصالت اسناد، رابطه و نسبت اسناد با سایر ادله اثبات دعوا ارسال کنند.

مطالعات میان رشته‌ای در حوزه حقوق ثبت از قبیل آثار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ثبت اسناد و املاک، ضمانت اجرای کیفری در حوزه ثبت و جرایم ثبتی، حاکمیت و نظام حقوقی ثبت و کاداستر در نظام اطلاعاتی ثبت از دیگر محورهای اصلی مقالات به شمار می‌رود.

در حوزه مطالعات رویه قضایی حقوق ثبت نیز اساتید و پژوهشگران می‌توانند مقالات خود را با موضوعاتی همچون تحلیل و نقد آراء شورای عالی ثبت، تحلیل و نقد آراء مراجع قضایی و شبه قضایی، جایگاه سند رسمی در نظام حقوقی و چگونگی اجرای مفاد اسناد رسمی ارسال کنند.

اساتید، وکلای دادگستری و پژوهشگران می‌توانند مقالات علمی- پژوهشی خود را به سامانه نشریه به آدرس www.sabtjournal.ir و پست الکترونیکی sabt_journal@ijri.ir ارسال کنند.

منبع: روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضائیه